Online Planteudstilling Resultater 2014


Et stort tak til deltagere, dommere og især - alle jer der har stemt

Klik et billede for detailoplysninger, klik igen på billedet for stor størrelse

 Udstillingens vinder billeder. Best in Show Publikums Favorit
Best in show
K22-Erythronium caucasica_1 / Johnny karlsson

Publikums favorit
K22 - Sternbergia sicula_1 / Kirsten Andersen 
K22-Erythronium caucasica_1 K22 - Sternbergia sicula_1

 

 Vinderbilleder pr. kategori 1. præmie 2.præmie 3.præmie
Kategori: 1. Alpint bed i haven
1. Præmie: K01-Alpinbed_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K01-Spaltebed_1 / Lars Bertelsen
3. Præmie: K01 - Spaltebed maj 2014_1 / Kirsten Andersen 
K01-Alpinbed_1 K01-Spaltebed_1 K01 - Spaltebed maj 2014_1
Kategori: 2. Skovbundsbed i haven
1. Præmie: K02 - Shortia soldanelloides_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K02-Cyclamen hederifolium_1 / Jørn T Jensen
3. Præmie: K02-Skovbundsbed_1 / Lars Bertelsen 
K02 - Shortia soldanelloides_1 K02-Cyclamen hederifolium_1 K02-Skovbundsbed_1
Kategori: 3. Gruppe af alpine planter med fokus på farver eller løv
1. Præmie: K03-Brunnera macrophylla 'Jack Frost'_1 / Jørn T Jensen
2. Præmie: K03 - Oxalis enneaophylla og Daphne cneorum pygmae_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K03 - sumpbed med trompetblad._5 / Martin Tversted Ravn 
K03-Brunnera macrophylla 'Jack Frost'_1 K03 - Oxalis enneaophylla og Daphne cneorum pygmae_1 K03 - sumpbed med trompetblad._5
Kategori: 4. Alpin plante i blomst
1. Præmie: K04 - Asperula sintenesii_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K04-Dionysia curviflora_1 / Kurt Sørensen
3. Præmie: K04 Heloniopsis orientalis var Breviscapa / Lars Bertelsen 
K04 - Asperula sintenesii_1 K04-Dionysia curviflora_1 K04 Heloniopsis orientalis var Breviscapa
Kategori: 5. Pudeplate
1. Præmie: K05-Sax.polyanglica your succes_1 / Kurt Sørensen
2. Præmie: K05 - Dionysia 'Judith Bramley'_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K05 - Crassula setulosa_6 / Martin Tversted Ravn 
K05-Sax.polyanglica your succes_1 K05 - Dionysia 'Judith Bramley'_1 K05 - Crassula setulosa_6
Kategori: 6. Alpin plante som ikke er dækket af kategori 7-21
1. Præmie: K06 - Chrysanthemum marisii_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K06-Clematis tenuiloba_1 / Kurt Sørensen
3. Præmie: K06 - Penstemon nitidus_2 / Martin Tversted Ravn 
K06 - Chrysanthemum marisii_1 K06-Clematis tenuiloba_1 K06 - Penstemon nitidus_2
Kategori: 7. Brassicaceae
1. Præmie: K07-Asperula sintenisii_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K07 - Aethionema oppotisifolia_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K07 Delosperma Congesta / Lars Bertelsen 
K07-Asperula sintenisii_1 K07 - Aethionema oppotisifolia_1 K07 Delosperma Congesta
Kategori: 8. Campanulaceae
1. Præmie: K08 - Campanula raineri_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K08-Edraianthus serphyllifolius_1 / Johnny karlsson
3. Præmie: K08 Trachelium asperuloides_1 / Jørn T Jensen 
K08 - Campanula raineri_1 K08-Edraianthus serphyllifolius_1 K08 Trachelium asperuloides_1
Kategori: 9. Caryophyllacae
1. Præmie: K09-Dianthus microlepis_1 / Kurt Sørensen
2. Præmie: K09-Saponaria x olivana Bressingham_1 / Johnny karlsson
3. Præmie: K09 - Saponaria x oliviana_1 / Kirsten Andersen 
K09-Dianthus microlepis_1 K09-Saponaria x olivana Bressingham_1 K09 - Saponaria x oliviana_1
Kategori: 10. Compositae
1. Præmie: K10-Erigeron chrysopsides Grand Ridge_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K10-Chysanthemum weyrichii 'White'_1 / Jørn T Jensen
3. Præmie: K10 - Leontopodium nivale ex Mangart_1 / Kirsten Andersen 
K10-Erigeron chrysopsides Grand Ridge_1 K10-Chysanthemum weyrichii 'White'_1 K10 - Leontopodium nivale ex Mangart_1
Kategori: 11. Crassulaceae
1. Præmie: K11 - Sedum pilosum_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K11-Sedum Pilosum_1 / Lars Bertelsen
3. Præmie: K11 - Sempervivum davisii_3 / Martin Tversted Ravn 
K11 - Sedum pilosum_1 K11-Sedum Pilosum_1 K11 - Sempervivum davisii_3
Kategori: 12. Gentianaceae
1. Præmie: K12-Gentiana acaulis 002_1 / Lars Bertelsen
2. Præmie: K12 - Gentiana acaulis_1 / Kirsten Andersen 
K12-Gentiana acaulis 002_1 K12 - Gentiana acaulis_1
Kategori: 13. Gesneriaceae
1. Præmie: K13-Ramonda myconi Jim´s Shadow_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K13-Jakamonda vandemii_1 / Kurt Sørensen
3. Præmie: K13 - Jankaea heldreichii_1 / Kirsten Andersen 
K13-Ramonda myconi Jim´s Shadow_1 K13-Jakamonda vandemii_1 K13 - Jankaea heldreichii_1
Kategori: 14. Orchidaceae
1. Præmie: K14 Dactylorhiza Pupurella / Lars Bertelsen
2. Præmie: K14 - Cyprepedium macranthos_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K14-Cypripedium guttatum_1 / Johnny karlsson 
K14 Dactylorhiza Pupurella K14 - Cyprepedium macranthos_1 K14-Cypripedium guttatum_1
Kategori: 15. Papaveraceae
1. Præmie: K15 - Sanguinaria canadensis 'Amy*_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K15-Dicentra Tsuneshigo Rokoju_1 / Johnny karlsson
3. Præmie: K15 Sanguinaria Canadensis Flore Plena / Lars Bertelsen 
K15 - Sanguinaria canadensis 'Amy*_1 K15-Dicentra Tsuneshigo Rokoju_1 K15 Sanguinaria Canadensis Flore Plena
Kategori: 16. Primula
1. Præmie: K16-Primula oenensis_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K16 - Primula marginata 'Drake's Strain'_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K16 Primula Hirsuta ssp valcuvianensis / Lars Bertelsen 
K16-Primula oenensis_1 K16 - Primula marginata 'Drake's Strain'_1 K16 Primula Hirsuta ssp valcuvianensis
Kategori: 17. Androsace
1. Præmie: K17-Androsace muscoidea_1 / Kurt Sørensen
2. Præmie: K17 - Androsace bryomorpha_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K17 - Androsace himalaica_1 / Jan Wium-Andersen 
K17-Androsace muscoidea_1 K17 - Androsace bryomorpha_1 K17 - Androsace himalaica_1
Kategori: 18. Cyclamen
1. Præmie: K18 - Cyclamen hederifolium_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K18-Cyclamen graecum_1 / Kurt Sørensen 
K18 - Cyclamen hederifolium_1 K18-Cyclamen graecum_1
Kategori: 19. Lewisia
1. Præmie: K19 - lewisia-tweedyi / Kirsten Olsen 
K19 - lewisia-tweedyi
Kategori: 20. Ranunculaceae
1. Præmie: K20-Callianthemum anemoides Blackthorn Group_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K20 - helleborus thibethanus_1 / Jan Wium-Andersen
3. Præmie: K20 - Anemone fasciculata_1 / Kirsten Andersen 
K20-Callianthemum anemoides Blackthorn Group_1 K20 - helleborus thibethanus_1 K20 - Anemone fasciculata_1
Kategori: 21. Saxifragaceae
1. Præmie: K21 Saxifraga Lismore Carmine / Lars Bertelsen
2. Præmie: K21- Saxifraga burseriana x crenata_1 / Johnny karlsson
3. Præmie: K21 - Saxifraga oppositifolia 'Le Bourg'_1 / Kirsten Andersen 
K21 Saxifraga Lismore Carmine K21- Saxifraga burseriana x crenata_1 K21 - Saxifraga oppositifolia 'Le Bourg'_1
Kategori: 22. Løg/knold plante som ikke er dækket af kategori 23-29
1. Præmie: K22-Erythronium caucasica_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K22 - Sternbergia sicula_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K22-Sternbergia lutea_1 / Jørn T Jensen 
K22-Erythronium caucasica_1 K22 - Sternbergia sicula_1 K22-Sternbergia lutea_1
Kategori: 23. Galanthus
1. Præmie: K23-Galanthus reginae-olgae_1 / Jørn T Jensen 
K23-Galanthus reginae-olgae_1
Kategori: 25. Crocus og colchicum
1. Præmie: K25-Colchicum luteum_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K25-Crocus kotschyanus_1 / Jørn T Jensen
3. Præmie: K25 - Colchicum x aggripinum_1 / Kirsten Andersen 
K25-Colchicum luteum_1 K25-Crocus kotschyanus_1 K25 - Colchicum x aggripinum_1
Kategori: 26. Iris
1. Præmie: K26-Iris Down to Earth_1 / Johnny karlsson
2. Præmie: K26 - Iris histrioides 'Major'_1 / Kirsten Andersen
3. Præmie: K26-Iris ausher_1 / Kurt Sørensen 
K26-Iris Down to Earth_1 K26 - Iris histrioides 'Major'_1 K26-Iris ausher_1
Kategori: 27. Fritillaria
1. Præmie: K27-Fritillarie crassifolia_1 / Kurt Sørensen
2. Præmie: K27 - Fritillaria pallidiflora_1 / Kirsten Andersen 
K27-Fritillarie crassifolia_1 K27 - Fritillaria pallidiflora_1
Kategori: 28. Lillium og Nomocharis
1. Præmie: K28-Nomocharis saluensis_1 / Johnny karlsson 
K28-Nomocharis saluensis_1
Kategori: 29. Trillium og Paris
1. Præmie: K29 - Trillium kurabayashii_1 / Kirsten Andersen 
K29 - Trillium kurabayashii_1
Kategori: 30. Ericaceae
1. Præmie: K30 Phylodoce SP / Lars Bertelsen
2. Præmie: K30 - Leiophyllum buxifolium var prostratum _1 / Kirsten Andersen 
K30 Phylodoce SP K30 - Leiophyllum buxifolium var prostratum _1
Kategori: 32. Dværg stedsegrøn
1. Præmie: K32 - Pinus mugo 'Paradekissen'_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K32 Pinus Flexillis suzi soft 003 / Lars Bertelsen 
K32 - Pinus mugo 'Paradekissen'_1 K32 Pinus Flexillis suzi soft 003
Kategori: 33. Dværg busk
1. Præmie: K33 - Daphne cneorum pygmae 'Herskind Star'_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K33 Daphne Arbuscula / Lars Bertelsen 
K33 - Daphne cneorum pygmae 'Herskind Star'_1 K33 Daphne Arbuscula
Kategori: 34. Stenbedsplante som dyrkes for bladeffekt
1. Præmie: K34 - Saxifraga longifolia_1 / Kirsten Andersen
2. Præmie: K34 - Maihueniopsis darwinii_4 / Martin Tversted Ravn 
K34 - Saxifraga longifolia_1 K34 - Maihueniopsis darwinii_4
Kategori: 35. Hårdføre bregner
1. Præmie: K35 - Ceterach officiniarum_1 / Kirsten Andersen 
K35 - Ceterach officiniarum_1

Klik for mere info.


Arbejdernes Landsbank


DAH Bliv Medlem