Online Planteudstilling Resultater 2015


Et stort tak til deltagere, dommere og især - alle jer der har stemt

Klik et billede for detailoplysninger, klik igen på billedet for stor størrelse

 Udstillingens vinder billeder. Best in Show Publikums Favorit
Best in show
K11-Trillium grandiflorum Fl.Pl_1 / Johnny Karlsson

Publikums favorit
K04-Saxifraga SP2_1 / Jørn Tang Lassen
K11-Trillium grandiflorum Fl.Pl_1 K04-Saxifraga SP2_1

 

 Vinderbilleder pr. kategori - A - - B - - C -
Kategori: 1. Vise et alpint bed i haven herunder trug
1. Plads(A): K01-Tufasten beplantet i 1998_1 / Kirsten Andersen
2. Plads Delt (B): K01-Spalt_Grill_1 / Lars Bertelsen
2. Plads Delt (C): K01-Spaltebed foto maj _1 / Kirsten Andersen 
K01-Tufasten beplantet i 1998_1 K01-Spalt_Grill_1 K01-Spaltebed foto maj _1
Kategori: 2. Vise et skovbundsbed i haven
1. Plads(A): K02-Skovbundsbed med Shortia_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K02-Skovbundsbed_1 / Johnny karlsson

K02-Skovbundsbed med Shortia_1 K02-Skovbundsbed_1  
Kategori: 3. Vise en gruppe af alpine planter med fokus på farver eller løv
1. Plads(A): K03-Kniphofia hirsuta og Tropaeolum polyphyllum_1 / Kirsten Andersen

K03-Kniphofia hirsuta og Tropaeolum polyphyllum_1    
Kategori: 4. Pudeplante i blomst
1. Plads(A): K04-Acantholimon trojanum_1 / Lars Bertelsen
2. Plads(B): K04-Saxifraga SP2_1 / Jørn Tang Lassen
3. Plads(C): K04-Aubretia glabrescens_1 / Kirsten Andersen 
K04-Acantholimon trojanum_1 K04-Saxifraga SP2_1 K04-Aubretia glabrescens_1
Kategori: 5. En alpin plante i blomst som ikke er dækket af klasserne 6-9
1. Plads(A): K05-Polygala 'Lillet'_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K05-Arenaria montana_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K05-Genista lydia v lydia_1 / Kirsten Andersen 
K05-Polygala 'Lillet'_1 K05-Arenaria montana_1 K05-Genista lydia v lydia_1
Kategori: 6. Gentiana, Dianthus, Campanula, Edraianthus og Physoplexis
1. Plads(A): K06-Edraianthus dinaricus_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K06-Gentiana 'Trumpets of Jericho'_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K06-Physoplexis comosa_1 / Kirsten Andersen 
K06-Edraianthus dinaricus_1 K06-Gentiana 'Trumpets of Jericho'_1 K06-Physoplexis comosa_1
Kategori: 7. Haberlea, Jankaea, Ramonda, Corydalis, Dicentra, Meconopsis og Sanguinaria
1. Plads: K07-Sanguinaria canadensis Fl. Pl._1 / Kirsten Andersen
2. Plads: K07-Ramonda nathaliae_1 / Kirsten Andersen
3. Plads: K07-Haberlia ferdinandii-coburgi Connie Davidsson_1 / Johnny karlsson 
K07-Sanguinaria canadensis Fl. Pl._1 K07-Ramonda nathaliae_1 K07-Haberlia ferdinandii-coburgi Connie Davidsson_1
Kategori: 8. Primula, Cyclamen. Helleborus og Pulsatilla
1. Plads Delt (A): K08-Cyclamen coum_1 / Kirsten Olsen
1. Plads Delt (B): K08-Pulsatilla pratensis ssp.Bohemica_1 / Johnny karlsson
2. Plads(C): K08-Primula daonensis alba_1 / Kirsten Andersen 
K08-Cyclamen coum_1 K08-Pulsatilla pratensis ssp.Bohemica_1 K08-Primula daonensis alba_1
Kategori: 9. Ranunkel, Adonis, Anemone, Anemonella, Callianthemum , Clematis og Hepatica
1. Plads Delt (A): K09-Callianthemum anemonoides_1 / Kirsten Andersen
1. Plads Delt (B): K09-Ranunculus parnassifolius x amplexicaulis_1 / Johnny karlsson
2. Plads(C): K09-Clematis tenuiloba F&Z 243_1 / Kirsten Andersen 
K09-Callianthemum anemonoides_1 K09-Ranunculus parnassifolius x amplexicaulis_1 K09-Clematis tenuiloba F&Z 243_1
Kategori: 10. Crocus, Colchicum, Galanthus, Fritillaria, Tulipa og Erythronium
1. Plads Delt (A): K10-Fritillaria affinis Aurea_1 / Johnny karlsson
1. Plads Delt (B): K10-Erythronium 'Minnie Haha'_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(C): K10-Erythronium hendersonii_1 / Johnny karlsson 
K10-Fritillaria affinis Aurea_1 K10-Erythronium 'Minnie Haha'_1 K10-Erythronium hendersonii_1
Kategori: 11. Orkideer, Arisaema, Paris, Trillium , Iris, Nomocharis og Liljer
1. Plads(A): K11-Trillium grandiflorum Fl.Pl_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K11-Cypripedium tibeticum_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K11-Trillium catesbyi_1 / Johnny karlsson 
K11-Trillium grandiflorum Fl.Pl_1 K11-Cypripedium tibeticum_1 K11-Trillium catesbyi_1
Kategori: 12. En løg/knold plante som ikke er dækket af de øvrige klasser
1. Plads Delt (A): K12-Narcissus bulbocodium v obesus_1 / Kirsten Andersen
1. Plads Delt (B): K12-Allium sikkimensis_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(C): K12-Oxalis adenophylla 'Herskind Select'_1 / Kirsten Andersen 
K12-Narcissus bulbocodium v obesus_1 K12-Allium sikkimensis_1 K12-Oxalis adenophylla 'Herskind Select'_1
Kategori: 13. Rhododendron og andre surbundsplanter
1. Plads(A): K13-Shortia uniflora_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K13-Shortia soldanelloides _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K13-Rhododendron lowndesii_1 / Kirsten Andersen 
K13-Shortia uniflora_1 K13-Shortia soldanelloides _1 K13-Rhododendron lowndesii_1
Kategori: 14. Dværg buske og stedsegrønne
1. Plads(A): K14-Daphne cneorum pygmae 'Herskind Star'_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K14-Daphne arbuscula_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K14-Daphne xhendersonii Ernst Hauser_1 / irma poulsen 
K14-Daphne cneorum pygmae 'Herskind Star'_1 K14-Daphne arbuscula_1 K14-Daphne xhendersonii Ernst Hauser_1
Kategori: 15. Stenbedsplante som dyrkes for bladeffekt og hårdføre bregner
1. Plads(A): K15-Ceterach officinarum_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K15-Saxifraga fortunei 'Mt. Nachi'_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K15-Asplenium tricomanes incisum_1 / Kirsten Andersen 
K15-Ceterach officinarum_1 K15-Saxifraga fortunei 'Mt. Nachi'_1 K15-Asplenium tricomanes incisum_1

Klik for mere info.


Arbejdernes Landsbank


DAH Bliv Medlem