Online Planteudstilling Resultater 2016


Et stort tak til deltagere, dommere og især - alle jer der har stemt

Klik et billede for detailoplysninger, klik igen på billedet for stor størrelse

 Udstillingens vinder billeder. Best in Show Publikums Favorit
Best in show
K08- Pulsatilla tatewakii_1 / Johnny karlsson

Publikums favorit
K02- Shortia soldanelloides i skovbund_1 / Kirsten Andersen
joomplu:333 width=180 joomplu:341 width=180

 

 Vinderbilleder pr. kategori - A - - B - - C -
Kategori: 1. Vise et alpint bed i haven herunder trug
1. Plads(A): k01-sax i tufsøjle_1 / Jørn Tang Lassen
2. Plads(B): K01-Spaltebed _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K01-Tufabed_1 / Kirsten Andersen 
k01-sax i tufsøjle_1 K01-Spaltebed _1 K01-Tufabed_1
Kategori: 2. Vise et skovbundsbed i haven
1. Plads(A): K02- Shortia soldanelloides i skovbund_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): /
3. Plads(C): /  
K02- Shortia soldanelloides i skovbund_1    
Kategori: 3. Vise en gruppe af alpine planter med fokus på farver eller løv
1. Plads(A): k03-campanula raineri_1 / Jørn Tang Lassen
2. Plads(B): K03- Fokus farver_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): /  
k03-campanula raineri_1 K03- Fokus farver_1  
Kategori: 4. Pudeplante i blomst
1. Plads(A): k04-erithrisium nanum_1 / Jørn Tang Lassen
2. Plads(B): K04-Saxifraga 'Tenerife'_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K04-Saxifraga megasiflora Jan Nerunda_1 / Johnny karlsson 
k04-erithrisium nanum_1 K04-Saxifraga 'Tenerife'_1 K04-Saxifraga megasiflora Jan Nerunda_1
Kategori: 5. En alpin plante i blomst som ikke er dækket af klasserne 6-9
1. Plads(A): K05- Cremathodium ssp. Szechuan_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K05-Oxalis adenophylla_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K05-Erigeron 'Canary Bird'_1 / Kirsten Andersen 
K05- Cremathodium ssp. Szechuan_1 K05-Oxalis adenophylla_1 K05-Erigeron 'Canary Bird'_1
Kategori: 6. Gentiana, Dianthus, Campanula, Edraianthus og Physoplexis
1. Plads(A): K06- Campanula topaliana_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K06- Gentiana acaulis Frei_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K06-Physoplexis comosa_1 / Kirsten Andersen 
K06- Campanula topaliana_1 K06- Gentiana acaulis Frei_1 K06-Physoplexis comosa_1
Kategori: 7. Haberlea, Jankaea, Ramonda, Corydalis, Dicentra, Meconopsis og Sanguinaria
1. Plads(A): K07-Ramonda serbica alba_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K07-Jankaea heldreichii_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K07 - Sangunaria flora plena_1 / Lars Bertelsen 
K07-Ramonda serbica alba_1 K07-Jankaea heldreichii_1 K07 - Sangunaria flora plena_1
Kategori: 8. Primula, Cyclamen. Helleborus og Pulsatilla
1. Plads(A): K08- Pulsatilla tatewakii_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K08- Helleborus thibetanus_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K08- primula longipetiolata_1 / Johnny karlsson 
K08- Pulsatilla tatewakii_1 K08- Helleborus thibetanus_1 K08- primula longipetiolata_1
Kategori: 9. Ranunkel, Adonis, Anemone, Anemonella, Callianthemum , Clematis og Hepatica
1. Plads(A): K09-Callianthemum anemonoides_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K09-Ranunculus parnassifolius x amplexicaulis_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K09-Clematis tenuiloba_1 / Kirsten Andersen 
K09-Callianthemum anemonoides_1 K09-Ranunculus parnassifolius x amplexicaulis_1 K09-Clematis tenuiloba_1
Kategori: 10. Crocus, Colchicum, Galanthus, Fritillaria, Tulipa og Erythronium
1. Plads(A): K10-Colchicum dorfleri_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K10-Erythronium caucasicum_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K10-Crocus versicolor_1 / Kirsten Andersen 
K10-Colchicum dorfleri_1 K10-Erythronium caucasicum_1 K10-Crocus versicolor_1
Kategori: 11. Orkideer, Arisaema, Paris, Trillium , Iris, Nomocharis og Liljer
1. Plads(A): K11 - Cypripedium Parville_1 / Lars Bertelsen
2. Plads(B): K11-Cypripedium flavum_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K11-Iris suaveolens_1 / Kirsten Andersen 
K11 - Cypripedium Parville_1 K11-Cypripedium flavum_1 K11-Iris suaveolens_1
Kategori: 12. En løg/knold plante som ikke er dækket af de øvrige klasser
1. Plads(A): K12-Galanthus plicatus_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K12 - Oxalis Laciniata Kila 021_1 / Lars Bertelsen
3. Plads(C): K12-Olsynium junceum coll._1 / Kirsten Andersen 
K12-Galanthus plicatus_1 K12 - Oxalis Laciniata Kila 021_1 K12-Olsynium junceum coll._1
Kategori: 13. Rhododendron og andre surbundsplanter
1. Plads(A): K13-Rhodothamnus chamaecistus_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K13-Shortia ilicifolia alba_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K13-Rhododendron nakaharae_1 / Palle Rasmussen 
K13-Rhodothamnus chamaecistus_1 K13-Shortia ilicifolia alba_1 K13-Rhododendron nakaharae_1
Kategori: 14. Dværg buske og stedsegrønne
1. Plads(A): K14-Daphne arbuscula_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K14- Pinus uncinata 'Paradekissen'_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K14-Cytisus ardoinii_1 / Kirsten Andersen 
K14-Daphne arbuscula_1 K14- Pinus uncinata 'Paradekissen'_1 K14-Cytisus ardoinii_1
Kategori: 15. Stenbedsplante som dyrkes for bladeffekt og hårdføre bregner
1. Plads(A): K15-Ophioglodssum vulgatum_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K15-Ceterach officinarum_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K15-Asplenium ruta-muraria_1 / Kirsten Andersen 
K15-Ophioglodssum vulgatum_1 K15-Ceterach officinarum_1 K15-Asplenium ruta-muraria_1

Klik for mere info.


Arbejdernes Landsbank


DAH Bliv Medlem