Online Planteudstilling Resultater 2017


Et stort tak til deltagere, dommere og især - alle jer der har stemt

Klik et billede for detailoplysninger, klik igen på billedet for stor størrelse

 Udstillingens vinder billeder. Best in Show Publikums Favorit
Best in show
K08-Pulsatilla 'Budapest Strain'_1 / Kirsten Andersen

Publikums favorit
K11-Cypripedium macranthos_1 / Johnny karlsson
joomplu:420 width=180 joomplu:516 width=180

 

 Vinderbilleder pr. kategori - A - - B - - C -
Kategori: 1. Vise et alpint bed i haven herunder trug
1. Plads(A): K01-Spaltebed maj 2017_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K01-Alpinbed_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K01-Tufabed maj 2017_1 / Kirsten Andersen 
K01-Spaltebed maj 2017_1 K01-Alpinbed_1 K01-Tufabed maj 2017_1
Kategori: 4. Pudeplante i blomst
1. Plads(A): K04-Arenaria alfacarensis_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K04 Asperula sintenesii_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K04-Raoulia australis_1 / Kirsten Andersen 
K04-Arenaria alfacarensis_1 K04 Asperula sintenesii_1 K04-Raoulia australis_1
Kategori: 5. En alpin plante i blomst som ikke er dækket af klasserne 6-9
1. Plads(A): K05-Phlox pulvinanta_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K05-Leontopodium nivale ssp nivale_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K05-Verbascum dumulosum_1 / Johnny karlsson 
K05-Phlox pulvinanta_1 K05-Leontopodium nivale ssp nivale_1 K05-Verbascum dumulosum_1
Kategori: 6. Gentiana, Dianthus, Campanula, Edraianthus og Physoplexis
1. Plads(A): K06 - Campanula chamissionis_1 / Palle Rasmussen
2. Plads(B): K06-Gentiana sino ornata Eugens Allerbester_1 / Kirsten Olsen
3. Plads(C): k06-Physoplexis Comosa v Tremalzo_1 / Lars Bertelsen 
K06 - Campanula chamissionis_1 K06-Gentiana sino ornata Eugens Allerbester_1 k06-Physoplexis Comosa v Tremalzo_1
Kategori: 7. Haberlea, Jankaea, Ramonda, Corydalis, Dicentra, Meconopsis og Sanguinaria
1. Plads(A): K07-Ramonda myconi_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K07-Meconopsis quintuplinervia_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): k07-Sanguinaria Canadensis Rosea_1 / Lars Bertelsen 
K07-Ramonda myconi_1 K07-Meconopsis quintuplinervia_1 k07-Sanguinaria Canadensis Rosea_1
Kategori: 8. Primula, Cyclamen. Helleborus og Pulsatilla
1. Plads(A): K08-Pulsatilla 'Budapest Strain'_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K08-Pulsatilla integrifolia_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K08-Primula pedemontana Alba x hirsuta Alba_1 / Johnny karlsson 
K08-Pulsatilla 'Budapest Strain'_1 K08-Pulsatilla integrifolia_1 K08-Primula pedemontana Alba x hirsuta Alba_1
Kategori: 9. Ranunkel, Adonis, Anemone, Anemonella, Callianthemum , Clematis og Hepatica
1. Plads(A): K09-Ranunculus parnassifolius Nuria Form_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K09-Ranunculus sequeri_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K09-Callianthemum anemonoides_1 / Kirsten Andersen 
K09-Ranunculus parnassifolius Nuria Form_1 K09-Ranunculus sequeri_1 K09-Callianthemum anemonoides_1
Kategori: 10. Crocus, Colchicum, Galanthus, Fritillaria, Tulipa og Erythronium
1. Plads(A): K10-Erythronium umbilicatum_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): k10-Colchicum Bornmuellri_1 / Lars Bertelsen
3. Plads(C): K10-Erythronium multiscapoideum cliftonii_1 / Johnny karlsson 
K10-Erythronium umbilicatum_1 k10-Colchicum Bornmuellri_1 K10-Erythronium multiscapoideum cliftonii_1
Kategori: 11. Orkideer, Arisaema, Paris, Trillium , Iris, Nomocharis og Liljer
1. Plads(A): K11-Cypripedium Memorian Shawna Austin_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K11-Cypripedium macranthos_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K11-Trillium nivale_1 / Johnny karlsson 
K11-Cypripedium Memorian Shawna Austin_1 K11-Cypripedium macranthos_1 K11-Trillium nivale_1
Kategori: 12. En løg/knold plante som ikke er dækket af de øvrige klasser
1. Plads(A): K12-Narcissus obesus_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K12 - Oxalis adenophylla_1 / Palle Rasmussen
3. Plads(C): K12 - Oxalis 'Ivory'_1 / Palle Rasmussen 
K12-Narcissus obesus_1 K12 - Oxalis adenophylla_1 K12 - Oxalis 'Ivory'_1
Kategori: 13. Rhododendron og andre surbundsplanter
1. Plads(A): K13-Berneuxia thibetica_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K13-Leiophyllum buxifolium_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K13-R.yeodense var. poukhanense_1 / Ole Lolk Christensen 
K13-Berneuxia thibetica_1 K13-Leiophyllum buxifolium_1 K13-R.yeodense var. poukhanense_1
Kategori: 14. Dværg buske og stedsegrønne
1. Plads(A): K14-Daphne vermionica_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K14-Euryops acraeus_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): k14-Daphne x susanne tichborne_1 / Lars Bertelsen 
K14-Daphne vermionica_1 K14-Euryops acraeus_1 k14-Daphne x susanne tichborne_1
Kategori: 15. Stenbedsplante som dyrkes for bladeffekt og hårdføre bregner
1. Plads(A): K15-echium wildpretii_1 / Ole Lolk Christensen
2. Plads(B): K15-Saxifraga longifolia_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K15-Ceterach officinarum_1 / Kirsten Andersen 
K15-echium wildpretii_1 K15-Saxifraga longifolia_1 K15-Ceterach officinarum_1

Klik for mere info.


Arbejdernes Landsbank


DAH Bliv Medlem