Online Planteudstilling Resultater 2018


Et stort tak til deltagere, dommere og især - alle jer der har stemt

Klik et billede for detailoplysninger, klik igen på billedet for stor størrelse

 Udstillingens vinder billeder. Best in Show Publikums Favorit
Best in show
K09 - Callianthemum anemonoides semi double_1 / Kirsten Andersen

Publikums favorit
K03 - Edraianthus serpyllifolius_1 / Kirsten Andersen
joomplu:658 width=180 joomplu:689 width=180

 

 Vinderbilleder pr. kategori - A - - B - - C -
Kategori: 1. Vise et alpint bed i haven herunder trug
1. Plads(A): K01-Balje med sax_1 / Kirsten Olsen
2. Plads(B): K01-Trug med bl.a Saxifraga _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K01 - Tufabed medio maj _1 / Kirsten Andersen 
K01-Balje med sax_1 K01-Trug med bl.a Saxifraga _1 K01 - Tufabed medio maj _1
Kategori: 3. Vise en gruppe af alpine planter med fokus på farver eller løv
1. Plads(A): /
2. Plads(B): K03 - Edraianthus serpyllifolius_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K03 - Daphne cneorum pygmaea, Daphne x susannae 'Ceska Rybna' og Cytisus ardoinii_1 / Kirsten Andersen 
  K03 - Edraianthus serpyllifolius_1 K03 - Daphne cneorum pygmaea, Daphne x susannae 'Ceska Rybna' og Cytisus ardoinii_1
Kategori: 4. Pudeplante i blomst
1. Plads(A): K04-Draba bryoides_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K04-Petrophytum hendersonii_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K04-Convonvulus compactus_1 / Johnny karlsson 
K04-Draba bryoides_1 K04-Petrophytum hendersonii_1 K04-Convonvulus compactus_1
Kategori: 5. En alpin plante i blomst som ikke er dækket af klasserne 6-9
1. Plads(A): K05 - Incarvillea younhusbandii_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K05 - Saxifraga longifolia_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K05-Soldanella hungarica_1 / Bent Aagerup 
K05 - Incarvillea younhusbandii_1 K05 - Saxifraga longifolia_1 K05-Soldanella hungarica_1
Kategori: 6. Gentiana, Dianthus, Campanula, Edraianthus og Physoplexis
1. Plads(A): K06-campanula Joe Elliot_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K06 - Gentiana brachyphylla_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K06-Physoplexis comosa II_1 / Kirsten Olsen 
K06-campanula Joe Elliot_1 K06 - Gentiana brachyphylla_1 K06-Physoplexis comosa II_1
Kategori: 7. Haberlea, Jankaea, Ramonda, Corydalis, Dicentra, Meconopsis og Sanguinaria
1. Plads(A): K07-Sanguinaria canadensis 'Rosea'_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K07 - Dicentra x gothoburgensis 'Gullefjun Strain'_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K07 - Jankaemonda vandedemii_1 / Kirsten Andersen 
K07-Sanguinaria canadensis 'Rosea'_1 K07 - Dicentra x gothoburgensis 'Gullefjun Strain'_1 K07 - Jankaemonda vandedemii_1
Kategori: 8. Primula, Cyclamen. Helleborus og Pulsatilla
1. Plads(A): K08-Primula marginata 'Linda Popo'_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K08-Pulsatilla pratensis_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K08-Primula reidii v.Williamsii_1 / Johnny karlsson 
K08-Primula marginata 'Linda Popo'_1 K08-Pulsatilla pratensis_1 K08-Primula reidii v.Williamsii_1
Kategori: 9. Ranunkel, Adonis, Anemone, Anemonella, Callianthemum , Clematis og Hepatica
1. Plads(A): K09 - Callianthemum anemonoides semi double_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K09 - Ranunculus parnassifolius Nuria Form_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K09-Anemonella thalictroides 'Shoaf's Double Pink'_1 / Bent Aagerup 
K09 - Callianthemum anemonoides semi double_1 K09 - Ranunculus parnassifolius Nuria Form_1 K09-Anemonella thalictroides 'Shoaf's Double Pink'_1
Kategori: 10. Crocus, Colchicum, Galanthus, Fritillaria, Tulipa og Erythronium
1. Plads(A): K10-Erythronium caucasicum_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K10-Crocus asumaniae albus_1 / Bent Aagerup
3. Plads(C): K10 - Erythronium hendersonii_1 / Kirsten Andersen 
K10-Erythronium caucasicum_1 K10-Crocus asumaniae albus_1 K10 - Erythronium hendersonii_1
Kategori: 11. Orkideer, Arisaema, Paris, Trillium , Iris, Nomocharis og Liljer
1. Plads(A): K11-Cypripedium faciolatum x corrugatum_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K11 - Trillium nivale_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K11-Cypripedium hyb_1 / Johnny karlsson 
K11-Cypripedium faciolatum x corrugatum_1 K11 - Trillium nivale_1 K11-Cypripedium hyb_1
Kategori: 12. En løg/knold plante som ikke er dækket af de øvrige klasser
1. Plads(A): K12-Eranthis hyemalis Flore Pleno_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K12-Oxalis adenophylla_1 / Palle Rasmussen
3. Plads(C): K12 - Oxalis adenophylla 'Herskind Select'_1 / Kirsten Andersen 
K12-Eranthis hyemalis Flore Pleno_1 K12-Oxalis adenophylla_1 K12 - Oxalis adenophylla 'Herskind Select'_1
Kategori: 13. Rhododendron og andre surbundsplanter
1. Plads(A): K13-Heloniopsis orientalis_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K13 - Pteridophyllum racemosum_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K13 - Berneuxia thibetica_1 / Kirsten Andersen 
K13-Heloniopsis orientalis_1 K13 - Pteridophyllum racemosum_1 K13 - Berneuxia thibetica_1
Kategori: 14. Dværg buske og stedsegrønne
1. Plads(A): K14 - Daphne malyana_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K14 - Daphne cneorum pygmae _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K14 - Daphne x susannae 'Ceske Rybna'_1 / Kirsten Andersen 
K14 - Daphne malyana_1 K14 - Daphne cneorum pygmae _1 K14 - Daphne x susannae 'Ceske Rybna'_1
Kategori: 15. Stenbedsplante som dyrkes for bladeffekt og hårdføre bregner
1. Plads(A): K15-Orostachus spinosa_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K15-Arenaria erinacea_1 / Bent Aagerup
3. Plads(C): K15-Asplenium ruta-muraria_1 / Bent Aagerup 
K15-Orostachus spinosa_1 K15-Arenaria erinacea_1 K15-Asplenium ruta-muraria_1

Klik for mere info.


Arbejdernes Landsbank


DAH Bliv Medlem