Online Planteudstilling Resultater 2019


Et stort tak til deltagere, dommere og især - alle jer der har stemt

Klik et billede for detailoplysninger, klik igen på billedet for stor størrelse

 Udstillingens vinder billeder. Best in Show Publikums Favorit
Best in show
K14-Salix reticulata 'Newfoundland'_1 / Bent Aagerup

Publikums favorit
K06-Physoplexis comosa_1 / Kirsten Olsen
joomplu:768 width=180 joomplu:813 width=180

 

 Vinderbilleder pr. kategori - A - - B - - C -
Kategori: 01. Vise et alpint bed i haven herunder trug
1. Plads(A): K01- Tufabed_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K01-Spaltebed_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K01- Lille tufa bed_1 / Kirsten Andersen 
K01- Tufabed_1 K01-Spaltebed_1 K01- Lille tufa bed_1
Kategori: 02. Vise et skovbundsbed i haven
1. Plads(A): /
2. Plads(B): /
3. Plads(C): K02-Dodecatheon pulchellum og Dodecatheon frigidum_1 / Bent Aagerup 
    K02-Dodecatheon pulchellum og Dodecatheon frigidum_1
Kategori: 03. Vise en gruppe af alpine planter med fokus pa farver eller lov
1. Plads(A): K03- Sydbed i pink 26. april_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K03-Delosperma congestum og Genista lydia var lydia_1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): /  
K03- Sydbed i pink 26. april_1 K03-Delosperma congestum og Genista lydia var lydia_1  
Kategori: 04. Pudeplante i blomst
1. Plads(A): K04-Arenaria alfacarensis_1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K04-Leontopodium alpinum _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K04-Asperula daphneola_1 / Kirsten Andersen 
K04-Arenaria alfacarensis_1 K04-Leontopodium alpinum _1 K04-Asperula daphneola_1
Kategori: 05. En alpin plante i blomst som ikke er daekket af klasserne 6-9
1. Plads(A): K05- Sedum pilosum_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K05-Rhodanthemum maresii _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K05-Helichrysum milfordiae_1 / Kirsten Andersen 
K05- Sedum pilosum_1 K05-Rhodanthemum maresii _1 K05-Helichrysum milfordiae_1
Kategori: 06. Gentiana, Dianthus, Campanula, Edraianthus og Physoplexis
1. Plads(A): K06-Campanula_Zoysii_1 / Lars Bertelsen
2. Plads(B): K06-Campanula choruhensis _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K06-Gentiana acaulis_1 / Johnny karlsson 
K06-Campanula_Zoysii_1 K06-Campanula choruhensis _1 K06-Gentiana acaulis_1
Kategori: 07. Haberlea, Jankaea, Ramonda, Corydalis, Dicentra, Meconopsis og Sanguinaria
1. Plads(A): K07-Meconopsis integrifolia_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K07-Sanguinaria canadensis 'Star' _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K07-Corydalis ornata 'Blue Lip' ('Alba')_1 / Bent Aagerup 
K07-Meconopsis integrifolia_1 K07-Sanguinaria canadensis 'Star' _1 K07-Corydalis ornata 'Blue Lip' ('Alba')_1
Kategori: 08. Primula, Cyclamen. Helleborus og Pulsatilla
1. Plads(A): K08-Pulsatilla zimmermannii _1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K08-Primula albenensis_1 / Bent Aagerup
3. Plads(C): K08-Pulsatilla vulgaris Bartons Pink_1 / Johnny karlsson 
K08-Pulsatilla zimmermannii _1 K08-Primula albenensis_1 K08-Pulsatilla vulgaris Bartons Pink_1
Kategori: 09. Ranunkel, Adonis, Anemone, Anemonella, Callianthemum , Clematis og Hepatica
1. Plads(A): K09-Callianthemum farreri_1 / Johnny karlsson
2. Plads(B): K09-Anemonella thalictroides Kikuzaki_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K09-Callianthemum anemonides _1 / Kirsten Andersen 
K09-Callianthemum farreri_1 K09-Anemonella thalictroides Kikuzaki_1 K09-Callianthemum anemonides _1
Kategori: 10. Crocus, Colchicum, Galanthus, Fritillaria, Tulipa og Erythronium
1. Plads(A): K10-Crocus x vernus'Jeanne d'Arc'_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K10-Erythronium umbilicatum_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K10-Fritillaria_Pyrenaica_1 / Lars Bertelsen 
K10-Crocus x vernus'Jeanne d'Arc'_1 K10-Erythronium umbilicatum_1 K10-Fritillaria_Pyrenaica_1
Kategori: 11. Orkideer, Arisaema, Paris, Trillium , Iris, Nomocharis og Liljer
1. Plads(A): K11-Trillium pusillum _1 / Kirsten Andersen
2. Plads(B): K11-Pleione limprichtii_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K11-Cypripedium_Reginae_1 / Lars Bertelsen 
K11-Trillium pusillum _1 K11-Pleione limprichtii_1 K11-Cypripedium_Reginae_1
Kategori: 12. En log/knold plante som ikke er daekket af de ovrige klasser
1. Plads(A): K12-Bulbocodium vernum_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K12- Oxalis 'Purple Haze' _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K12-Ledebouria sandersonii_1 / Johnny karlsson 
K12-Bulbocodium vernum_1 K12- Oxalis 'Purple Haze' _1 K12-Ledebouria sandersonii_1
Kategori: 13. Rhododendron og andre surbundsplanter
1. Plads(A): K13-Cassiope lycopodioides 'Rukujo'_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K13-Rhododendron Bambi x proteoides 151_1 / Johnny karlsson
3. Plads(C): K13-Helionopsis orientalis v yakushimensis_1 / Kirsten Andersen 
K13-Cassiope lycopodioides 'Rukujo'_1 K13-Rhododendron Bambi x proteoides 151_1 K13-Helionopsis orientalis v yakushimensis_1
Kategori: 14. Dvaerg buske og stedsegronne
1. Plads(A): K14-Salix reticulata 'Newfoundland'_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K14-Daphne malyana _1 / Kirsten Andersen
3. Plads(C): K14-Buxus microphylla 'Curly Locks'_1 / Bent Aagerup 
K14-Salix reticulata 'Newfoundland'_1 K14-Daphne malyana _1 K14-Buxus microphylla 'Curly Locks'_1
Kategori: 15. Stenbedsplante som dyrkes for bladeffekt og hardfore bregner
1. Plads(A): K15-Sempervivum ciliosum subsp. borisii_1 / Bent Aagerup
2. Plads(B): K15-Asplenium fontanum_1 / Bent Aagerup
3. Plads(C): K15-Ophioglossum vulgatum _1 / Kirsten Andersen 
K15-Sempervivum ciliosum subsp. borisii_1 K15-Asplenium fontanum_1 K15-Ophioglossum vulgatum _1

Klik for mere info.


Arbejdernes Landsbank


DAH Bliv Medlem