Planteudstilling.


Forår 2017

Se alle billederne fra forårets planteudstilling (Klik et billede for stor størrelse / slideshow)

Placeringerne:

Klik på plantenavnet for at se det enkelte billede (Åbner i et nyt vindue).

Bedste plante (Dommernes valg).
Pleione shantung - Peter Hansen

Bedst i udstillingen (Publikums favorit).
Pleione shantung - Peter Hansen

Gruppe1 - Alpin plante i blomst
  1. præmie: Primula allione hybrid - Jørn Tang Lassen
  2. præmie: Asarum maximum - Kirsten Andersen
  3. præmie: Saxifraga x poluanglica 'Frank Sinatra' - Erling Møller Pedersen

Gruppe5 - Miniature haver
  1. præmie: Pinus mugo minikin/Sax. longifolia - Jesper Kristensen

Gruppe6 - Løgvækster
  1. præmie: Allium Elburzense - Kirsten Andersen

Gruppe7 - Knoldvækster
 1. præmie: Pleione shantung - Peter Hansen
 2. præmie: Cyclamen coum 'Tile Barn Graham' - Kirsten Andersen
 3. præmie: Corydalis Schanginii ssp ainae - Kirsten Andersen

Gruppe10 - Ranunculacea
  1 præmie: Hepatica japonica asuka - Anette Møller Jensen

 


Efterår 2016

Se alle billederne fra efterårets planteudstilling (Klik et billede for stor størrelse / slideshow)

Placeringerne:

Grundet mangel på dommere, er der denne gang ikke kåret en 1., 2. eller 3. plads, der blev dog kåret "Publikums favorit". Klik på plantenavnet for at se det enkelte billede (Åbner i et nyt vindue).

Bedst i udstillingen (Publikums favorit).
Polyxena ensifolia v ensifolia - Kirsten Andersen, Herskind


Forår 2016

Se alle billederne fra forårets planteudstilling (Klik et billede for stor størrelse / slideshow)

Placeringerne:

Klik på plantenavnet for at se det enkelte billede (Åbner i et nyt vindue).

Bedst i udstillingen (Publikums favorit).
Fritillaria carica, - brown form - Jens Kjer Nielsen, Esbjerg V

Gruppe1 - Alpin plante i blomst
  1. præmie: Primula allionii ’Joseph Collins’ - Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Primula allionii ’Royal Snow’ - Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe2 - Pudeplanter
  1. præmie: Draba longisiliqua, EMR2551 – Draba mollissima ’Göteborg ’  - Flemming Hansen, Horsens

Gruppe6 - Løgvækster
  1. præmie + Publikums favorit: Fritillaria carica, - brown form - Jens Kjer Nielsen, Esbjerg V
  2. præmie: Fritillaria obliqua - Jens Kjer Nielsen, Esbjerg V
  2. præmie: Fritillaria kittaniae - Jens Kjer Nielsen, Esbjerg V
  3. præmie: Fritillaria hermonis amana - Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe7 - Knoldvækster
  1. præmie: Cyclamen rhodium ssp. vividum ex CSE frø - Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Cyclamen alpinum ex. - CSE frø - Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe10 - Ranunculacea
  2. præmie: Clematis aff. marmoraria - Ingo Nielsen, Odense SV
  2. præmie: Clematis tenuiloba ‘Ylva’ - Kirsten Andersen, Herskind

 


Efterår 2015

Se alle billederne fra efterårets planteudstilling (Klik et billede for stor størrelse / slideshow)

Placeringerne:

Klik på plantenavnet for at se det enkelte billede (Åbner i et nyt vindue).

Bedst i udstillingen (Publikums favorit).
Cyclamen graecum ssp. candicum - Bent Nielsen, Esbjerg.

Gruppe1 - Alpin plante i blomst
1. præmie: Oxalis purpurea *Ken Aslet* - Bent Nielsen, Esbjerg.

Gruppe3 - Planter med bladeffekt
1. præmie: Cyclamen graecum ex. *Rhodopou* - Bent Nielsen, Esbjerg.

Gruppe5 - Miniaturehaver
1. præmie: Trug i tufsten m/alpine planter - Flemming Hansen, Horsens.

Gruppe6 - Løgvækster
2. præmie: Colchicum pusillum KP 472 - Kirsten Andersen, Herskind.
3. præmie: Allium callimischon ssp. haemosticum, - Kirsten Andersen, Herskind.

Gruppe7 - Knoldvækster
1. præmie: Cylamen graecum HN - Kirsten Andersen, Herskind.
2. præmie: Cyclamen rolfsianum - Bent Nielsen, Esbjerg.
3. præmie: Cyclamen colchicum - Kirsten Andersen, Herskind.


Forår 2015

Se alle billederne fra forårets planteudstilling (Klik et billede for stor størrelse / slideshow)

Placeringerne:

Klik på plantenavnet for at se det enkelte billede (Åbner i et nyt vindue).

Bedst i udstillingen (Publikums favorit).
Scoliopus bigelowii - Peter Hansen,  Gjerlev

Gruppe1 - Alpin plante i blomst
  1. præmie + Publikums Favorit: Scoliopus bigelowii - Peter Hansen,  Gjerlev
  2. præmie: Dionysia curuiflora x tapetodes MK 8809/1 GBH - Kirsten Andersen, Herskind
  3. præmie: Primula Botanica - Peter Hansen Gjerlev

Gruppe3 - Planter med bladeffekt
  1. præmie: Cyclamen graecum HN - Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe4 - Dværgstedsegrønne
  3. præmie: Pinus thunbergii 'Ogi Matsu' - Jesper Kristensen, Kolding

Gruppe5 - Miniaturehaver
  1. præmie: Miniaturehave - Jesper Kristensen, Kolding
  3. præmie: Miniaturehave - Jesper Kristensen, Kolding

Gruppe6 - Løgvækster
  1. præmie: Tulipa regelii - Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Fritillaria pinardii - Kirsten Andersen, Herskind
  3. præmie: Fritillaria crassifolia ssp. crassifolia - Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe7 - Knoldvækster
  1. præmie: Cyclamen rhodium Vividum ex CSE - Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Asarum maximum - Kirsten Andersen, Herskind
  3. præmie: Pleione 'Tangario' - Bent Nielsen, Esbjerg

Gruppe10 - Ranunculacea
  2. præmie: Anemone biflora - Annette Møller Jensen, Hobro
  3. præmie: Eranthis hyamalis 'Flora Plena' - Bjørn Heiseberg, Flauenskjold


Efterår 2014.

Se vinderbillederne fra efterårets planteustilling (Klik et billede for stor størrelse / slideshow)

Placeringerne:

Klik på plantenavnet for at se det enkelte billede (Åbner i et nyt vindue).

Bedst i udstillingen (Publikums favorit).
Campanula fragilis: Bent Nielsen, Esbjerg

Gruppe1 - Alpin plante i blomst
  1. præmie + Publikums Favorit: Campanula fragilis: Bent Nielsen, Esbjerg
  2. præmie: Daphne Gemeta x Calcicola: Ingo Nielsen, Odense

Gruppe2 - Pudeplante
  2. præmie: Euphorbia Clavarioides: Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe3 - Planter med bladeffekt
  1. præmie: Cyclamen Graecum ssp Mindleri: Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Cyclamen cypricum E.S.: Kirsten Andersen, Herskind
  3. præmie: Cyclamen persicum Alba ex. Cs.: Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe4 - Dværgstedsegrønne
  1. præmie: Daphne Arbuscula Platyclada: Peter Hansen, Gjerlev
  2. præmie: Casiope ? Pectinata: Peter Hansen, Gjerlev

Gruppe6 - Løgvækster
  1. præmie: Polyxena Longituba: Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe7 - Knoldvækster
  1. præmie: Cyclamen mirabile TB. Nicholas: Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Cyclamen colchicum: Kirsten Andersen, Herskind
  3. præmie: Cyclamen graecum ex Rhodopou: Bent Nielsen, Esbjerg

Gruppe11 - Arrangement af blomster, blade og/eller frøstande
  3. præmie: Crocus ‘Yalta’: Bjørn Heiseberg, Flauenskjold

 


Forår 2014

Se alle billederne fra forårets planteudstilling (Klik et billede for stor størrelse / slideshow)

Placeringerne:

Klik på plantenavnet for at se det enkelte billede (Åbner i et nyt vindue).

Bedst i udstillingen (Publikums favorit).
Daphne modesta, Kirsten Andersen, Herskind

Gruppe1 - Alpin plante i blomst
  1. præmie + Publikums Favorit: Daphne modesta, Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Sanguinaria canadensis `Flore Pleno`, Jytte og Knud Skov-Pedersen, Ølgod
  2. præmie: Primula allionii, Jørn Tang Lassen, Sunds


Gruppe2 - Pudeplante
  1. præmie: Petunia patagonica, Flemming Hansen, Horsens
  2. præmie: Gypsophila aretioides `Caucasica`, Flemming Hansen, Horsens


Gruppe3 - Planter med bladeffekt
  1. præmie: Cyclamen graecum, Kirsten Andersen, Herskind


Gruppe4 - Dværgstedsegrønne
  1. præmie: Pinus monophylla, `Blue Boy`, Jesper Kristensen, Kolding
  2. præmie: Picea orientalis `Matsu`, Jesper Kristensen, Kolding


Gruppe5 - Miniature haver
  1. præmie: Pinus uncinata "Kliener Wimbachii", Jesper Kristensen, Kolding


Gruppe6 - Løgvækster
  1. præmie: Fritillaris ssp. Crassifolia, Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Fritillaria conica, Jens Kjer Nielsen, Esbjerg
  3. præmie: Narcissus obesus `Lee Martins Form`, Kirsten Andersen, Herskind


Gruppe7 - Knoldvækster
  1. præmie: Cyclamen rhodium vividum, Kirsten Andersen, Herskind
  2. præmie: Cyclamen persicum, Kirsten Andersen, Herskind
  3. præmie: Pleione `Snow White`, Jytte og Knud Skov-Pedersen, Ølgod


Gruppe9 - Rhododendron og andre surbundsplanter
  1. præmie: Rhododendron proteoides, Yunnan, indsamlet frø, år 2000, Ingo Nielsen, Dalum


Gruppe10 - Ranunculaceae (Ranunkelfamilien)
  3. præmie: Clematis marmoraria, Bent Nielsen, Esbjerg


 

Forår 2013

Billederne er af pladshensyn placeret på WEB servicen "Picasa", når du klikker på linket vil der åbne et nyt vindue hvor du har muligheder for at se alle billeder som et diasshow (klik på knappen foroven til højre med teksten "Diasshow", alternativt kan du bladre i billederne og vælge et enkelt, blot ved at klikke på billedet).
Den største udstilling i foreningen nogensinde, der var i alt udstillet 48 planter, se billederne her eller klik på collagen herunder, (vinderen blev Gunhild Poulsens med Hepatica japonica‘Haato no kingu’– sektion Nidan-zaki

foraarsmoede 2013

 

Fritillaria carica, - brown form

 

Primula allionii ’Joseph Collins’ - Kirsten Andersen

Klik for mere info.


Arbejdernes Landsbank


DAH Bliv Medlem